orthodox-easter-eggsjpg-b18194b5eac2cce1

WIELKANOCNE SMAKI GRECJI

Witajcie :)

za oknem piękne słońce zwiastuje nadejście wiosny, cieszycie się już na pewno przerwą w nauce i szykujecie do Wielkanocy, a tymczasem w Grecji… nikt o Świętach jeszcze nie myśli 😉

Zapewne wiecie dobrze, że w Grecji funkcjonuje Kościół Greckokatolicki i jest to podstawowy powód dla którego Wielkanoc, czyli grecka Pascha obchodzona jest w innym czasie niż u nas. Dodatkowo, Grecy świętują wg kalendarza juliańskiego i dlatego Pascha w tym roku zacznie się dopiero 1 maja.

Tak czy inaczej warto wspomnieć co nieco o greckich zwyczajach świątecznych, bo są kolorowe i ciekawe. Podczas gdy w Polsce zaczynamy główne przygotowania do Wielkanocy w Niedzielę Palmową, Grecy zaczynają już dzień wcześniej – w Sobotę Łazarza, jest to dzień kiedy po domach chodzą kolędnicy – dzieci śpiewające hymn „Lazaros”, dobrym zwyczajem daje im się drobne pieniążki oraz jajka. Następnie w Niedzielę Palmową, wierni obdarowywani są przez popów krzyżykami uplecionymi z zielonych gałązek palmowych, które to później stawiane są w domowych ołtarzykach. Podczas Wielkiego Tygodnia obowiązuje ścisły post, który przestrzegany jest w Grecji dużo bardziej surowo niż w Polsce. Oprócz mięsa, nie powinno się jeść również nabiału. Cały tydzień, jest okresem szczególnego skupienia i modlitwy a każdego wieczora odprawiane są specjalne nabożeństwa. W Wielki Wtorek przygotowywane są koulourakia, małe, słodkie, maślane ciasteczka, często o smaku wanilii, jedzone po Wielkiej Sobocie. W Wielką Środę zazwyczaj sprzątane są domy a podczas wieczornego nabożeństwa błogosławione są: Święty Olej oraz gałązki oregano zanurzone w święconej wodzie, które to mają mieć właściwości lecznicze.

grecja1

Wielki Czwartek z kolei, to dzień kiedy maluje się jajka, ale zgodnie z tradycją tylko i wyłącznie na kolor czerwony, co symbolizować ma przelaną krew Chrystusa. Tego dnia również, kobiety dekorują Grób Pański czerwonymi i purpurowymi a czasem i białymi kwatami. Dodatkowo na pamiątkę czasów osmańskich na balkonach wiesza się czerwone tkaniny (dawniej miało to pokazywać, w którym domu mieszkanją chrześcijanie). W Grecji to w Wielki Czwartek obchodzi się Liturgię Męki Pańskiej. Wielki Piątek jest dniem żałoby i ścisłego postu, zakazane jest wtedy jedzenie słodyczy (na pamiątkę tego, że Chrystusowi podano ocet do picia). Tego dnia zamknięte są wszystkie sklepy, nie powinno się pracować. Co ciekawe wielkim grzechem jest używanie tego dnia młotka i gwoździ. Po wieczornej Mszy, na ulice wychodzą procesje z ciemnymi świecami. W Wielką Sobotę odbywa się ostatnie sprzątanie domów i wielkie gotowanie, to ostatni dzień przygotowań świątecznych. Do południa ludzie spotykają się ze sobą aby złożyć sobie życzenia świąteczne. Wieczorem, o 23 zaczyna się Liturgia Zmartwychwstania podczas której duchowni rozdają wiernym Święty Ogień, od którego następnie zapalane są lamki oliwne w domowych ołtarzykach. Powinny się one palić przez cały następny rok. Niedziela Wielkanocna, to dzień wielkiej radości i uczty :) Grecy są niezmiernie rodzinni a rozmach w świętowaniu greckiej Wielkanocy można porównać do świętowania Bożego Narodzenia w Polsce.

Głównymi potrawami wielkanocnymi są: magirica – cytrynowa zupa na kozich lub baranich podrobach z dodatkiem kopru i cebuli, kokoreci – kawałki wątroby młodych koźląt owinięte jelitami bogato doprawione i pieczone na specjalnym ruszcie, pieczone jagnię lub baranek, świąteczny chleb – tsoureki. Ciekawym świątecznym zwyczajem jest również walka na jajka – koniecznie pomalowane na czerwono. Domownicy stukają się nawzajem jajkami a osoba, której pisanka nie zostanie stłuczona, będzie miała szczęście przez cały rok. Do tego wszystkiego niezliczone fajerwerki i wystrzały petard.

Tsoureki-recipe-Traditional-Greek-Easter-bread-4

Nie da się ukryć, że Wielkanoc w Grecji to wyjątkowy czas.

Korzystając z okazji i ja w imieniu całej naszej ATASowej załogi chciałam Wam złożyć serdecznie życzenia świąteczne – aby wiosna na dobre już w Was zagościła :)

Kalo Pascha – szczęśliwej Wielkanocy – jak mawiają Grecy :)

Podobne

Dodaj komentarz