easter card

Wielkanoc z kim chcesz!

Mamy już wiosnę. Za oknem przyroda budzi się do życia, słońce zachęca do spacerów, a kalendarz przypomina o zbliżającej się Wielkanocy. Z tej okazji chciałam Wam życzyć rodzinnych Świąt, smacznego jajka i mokrego dyngusa! Czyli tego, czego u nas w Polsce zwykło się życzyć :) Ale gdybym takie życzenia wysłała do znajomych z Włoch, byliby mocno zdziwieni, bo choć Italia to kraj zanurzony w kulturze katolickiej, włoskie zwyczaje sporo różnią się od naszych.

Wiecie już pewnie, że we Włoszech każdy region ma swoją specyfikę, dialekt, kuchnię i zachowania. Do ciekawych tradycji należy konkurs jedzenia jajek na czas czy szukanie jaj w ogromnym stogu siana znajdującym się na głównym rynku miasta. Na malutkiej wysepce Procidzie, położonej blisko Neapolu, w Wielki Czwartek odbywa się procesja dwunastu apostołów. W Strettoia, w prowincji Lucci, obchody Wielkiego Tygodnia rozpoczynają się w Niedzielę Palmową . W Urbania, w prowincji Pesaro, dzieci grają w grę zwaną Punta e Cul, polegającą na zbijaniu kolorowych jajek. Różnorodnych tradycji jest wiele, ale postaram się opisać w kilku zdaniach ich cechy wspólne.

Il Natale con i tuoi la Pasqua con chi vuoi – czyli Święta Bożego Narodzenia z rodziną, a Wielkanoc z kim chcesz. To dewiza, która przyświeca Włochom podczas Wielkanocy. Traktują oni te święta jako czas spotkań towarzyskich i przyjemny odpoczynek, będący okazją do wyjazdów i radosnego biesiadowania na łonie natury.

Wielką Niedzielę rozpoczyna się od porannego nabożeństwa zwanego veglia pasquale. Jest to czuwanie paschalne, odpowiednik polskiej rezurekcji. Następnie wszyscy udają się na obfite śniadanie, a na stole pojawiają się wędliny i jajka, dotychczas zakazane z powodu Wielkiego Postu.

Włosi nie znają tradycji wielkanocnej święconki, czy malowania pisanek. Zamiast dzielenia się jajkiem w wielu miejscach odbywa się konkurs polegającym na stukaniu się ugotowanymi na twardo jajkami. Gra polega na uderzaniu swoim jajkiem w jajko przeciwnika. Wygrywa ta osoba, której jajko jest najmniej obite.

stuaknie jajkiem

Od wielkanocnego śniadania ważniejszy jest obiad. To on jest centralnym punktem Wielkiej Niedzieli. Włosi kochają jeść, a na stole nie brakuje smakołyków. Obiad rozpoczyna się od Minestra di Pasqua zupy przyrządzanej na bazie białego wina i kilku rodzajów mięs. Menu jest zróżnicowane, ale symbolem i obowiązkowym daniem są potrawy z baraniny lub jagnięciny. To baranek jest dla mieszkańców Italii symbolem Wielkanocy.

Na stole nie może zabraknąć Colomby, czyli puszystej babki nadziewanej migdałami, czekoladą, często posypywanej cukrem pudrem. Nazwa tego ciasta wiąże się z mieszkańcami Pawii, którzy w V wieku takie ciasto w kształcie gołąbka wysłali na znak pokoju królowi Longobardów, który oblegał wówczas miasto. Jedząc je trzeba uważać, bo niektórzy cukiernicy wciąż przestrzegają starego zwyczaju i wkładają do ciasta nasienie bobu, które przynosi szczęście temu, kto je znajdzie :)

colomba

I jeszcze jeden miły zwyczaj – włoskie jaja wielkanocne są czekoladowe, ogromne i skrywają w sobie słodycze, zabawki i drobne prezenty. Obdarowywane są nimi tak dzieci jak i dorośli.

Tym, którzy chcą przeżyć Wielkanoc oddając się duchowej zadumie, polecam Mediolan, gdzie w gdzie w kościele Santa Maria delle Grazie podziwiać można fresk Leonarda da Vinci Ostatnia Wieczerza. Ten piękny Kościół zbudowano w XV wieku. Praca nad freskiem zajęła Leonardo ponad 3 lata. Jest to niezwykle tajemnicze dzieło, pełne ciekawych szczegółów, którego tematyka bezpośrednio nawiązuje do Wielkanocy.

A że włoska Wielkanoc to też czas spędzany aktywnie, warto będąc w Mediolanie zajrzeć na stadion piłkarski San Siro. To jeden z największych stadionów na świecie. Trenuje tutaj dwa kluby piłkarskie, Inter i Milan. Sektor kibiców Interu to Zakole Północne, a kibiców Milanu – Południowe. Pierwszy mecz odbył się tutaj 19 września 1926 roku między Milanem a Interem i zakończył rezultatem 3:6.

san siro

Mediolan to drugie co do wielkości miasto Włoch, uważane jest za światową stolicę mody oraz finansowo-gospodarcze centrum Italii. Miasto to jako NOWOŚĆ będziemy zwiedzali w trakcie obozu Podróż Marzeń. I takiej podróży Wam serdecznie życzę!

Wesołych Świąt!

Podobne

Dodaj komentarz