1 Nafplio 1

Nafplio – greckie miasto zakochanych!

Witajcie ponownie :)

zbliża się 14 lutego i choć być może nie wszyscy z Was obchodzą ten dzień, to warto przy tej okazji wspomnieć słów kilka o … greckim „mieście zakochanych”. Chcę Wam o nim opowiedzieć z dwóch powodów – po pierwsze z okazji Walentynek a po drugie dlatego że jest to jeden z punktów programu naszego obozu Smaki Grecji

O jakim mieście mowa ? O Nafplio, zwanym inaczej Nauplion.

Ta niewielka, portowa miejscowość jest pięknie położona w Zatoce Argolidzkiej i posiada bogatą historię sięgającą ponad dwa tysiące lat wstecz. Mitycznym założycielem miasta był przystojny syn znanego Wam na pewno boga morza – Posejdona i skromnej księżniczki Amymone, przystojny, błekitnooki Nafplios. Młodzieniec ten był obiektem westchnień, niejednej niewieście zawrócił w głowie i może właśnie dlatego wykorzystywany był przez rozmaitych królów do czarnej roboty… Jakiej ? Do karania niewiernych i nieposłusznych żon i córek. Były one wysyłane pod opiekę Nafpliosa, który to miał je, i tu przepraszam za brak walentynkowego romantyzmu ;), dusić. Napflios jednak wielu z nich darował życie, bo był dość wrażliwym młodzieńcem a z zajęciem kata pożegnał się ostatecznie, gdy nieprzytomnie zakochał się w jednej ze swych ofiar – Klemene, córce króla Krety. Zamiast ją pozbawić życia, wziął ją za żonę i tu wracamy znów na romantyczne tory 😉

Jak to w mitologii bywa, nie wiadomo do końca, co jest prawdą a co fikcją, wiadomo jednak, że nasz bohater założył miasto nazywane do dziś dnia jego imieniem.

Mówi się, że Nafplio jest jednym z najbardziej wytwornych kurortów na greckim wybrzeżu. Turystycznie zaczęło się rozwijać na przełomie lat 60-tych i 70-tych, kiedy po pierwsze ateńczycy odkryli jakie piękne miasto i plaże mają zaledwie dwie godziny jazdy od stolicy, a po drugie zagraniczni turyści zorientowali się, że Nafplio jest świetną bazą wypadową do zwiedzania pobliskich Myken czy Epidaurosu. Miasto odgrywa w Grecji ważną rolę nie tylko ze względu na swe walory turystyczne, ale równie dlatego, że w latach 1823-1834 było pierwszą stolicą odradzającego się państwa greckiego.

Dlaczego Nafplio budzi taki zachwyt ? Najlepiej wybrać się tam z nami tego lata i osobiście dać się oczarować :) Ale nie będę taka i uchylę Wam rąbka tajemnicy :)

1naftlio1

Po pierwsze widoki – miasteczko jest malowniczo wtopione pomiędzy okoliczne wzgórza i Morze Egejskie. Zachwycają aż trzy twierdze, które niegdyś broniły miasta:

Bourtzi – położona na wysepce, zbudowana przez wenecjan do obrony przed statkami, bardziej współcześnie, w latach 60-tych był tam niewielki hotel i restauracja.

Palamidi – zbudowana również przez wenecjan jako „najmocniejszy zamek na świece” i rzeczywiście, nigdy zbrojnie nie została zdobyta… udało się za to podstępem. Dziś stanowi jedną z największych atrakcji miasta, a po przebyciu zaledwie…999 stopni oczom ukazuje się najlepszy z możliwych widok na okolicę (nie martwcie się, można też wjechać samochodem)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Akronafplia – wybudowana ok 2300 lat temu jako świątynia Posejdona, później przemieniona na twierdzę, współcześnie do 1960 mieściła więzienie.

Po drugie – architektura – nie sposób nie ulec czarowi wąskich, krętych uliczek, ze starymi kamienicami o charakterystycznych małych balkonach i wszędzie obecnymi krzewami bugenwilli we wszystkich możliwych odcieniach różu. To iście romantyczna sceneria do spacerów zakochanych. Wrażenie robi również główny plac miasta – Syntagma, uważany za jeden z najpiękniejszych placów w Grecji oraz dawny meczet będący dziś ośrodkiem kulturalnym.

Po trzecie – pyszne lody – jedne z najlepszych w całym kraju… o zadziwiających czasem smakach. Możecie spróbować lodów sernikowych, figowych, mastyksowych i innych. Zapewniam, że podczas naszej wizyty w Nafplio, na pewno znajdziemy czas aby tych pyszności skosztować.

No dobrze, zapytacie, ale co to wszystko ma wspólnego z miastem zakochanych… ??

Otóż sami Grecy nie do końca wiedzą, jak to się stało, że Nafplio zostało okrzyknięte grecką stolicą zakochanych… 😉 Czy to ze względu na romantyczne okoliczności założenia miasta (pamiętacie Nafpliosa, który z miłości zmienił swój fach), czy też ze względu na romantyczne uliczki, idealne do spaceru z ukochaną osobą, faktem jest za to, że tamtejszy urząd miasta jest oblegany jest przez pary chcące właśnie tam przypieczętować swoją miłość :)

A TERAZ OBIECANY KONKURS Z NAGRODAMI :)

Wspomniałam wcześniej o lodach o smaku mastyksowym – pytanie konkursowe brzmi –

Co to jest mastyks i jakie jeszcze produkty spożywcze o jego smaku można znaleźć w Grecji ??

Dla pierwszych trzech osób, które prześlą odpowiedź na adres facebook@atas.pl przygotowaliśmy nagrody przywiezione wprost z Aten.

Regulamin konkursu TUTAJ

Zapraszamy więc do udziału w konkursie oraz do zaglądania na naszego bloga. Tym czasem życzę Wam przyjemnego 14-tego lutego, bez względu na to, czy będziecie świętować dzień Świętego Walentego czy nie 😉

Marta.

Podobne

1 Komentarz

Dodaj komentarz